Dobór buta narciarskiego
Wybór odpowiedniego obuwia narciarskiego wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą. W celu zakupu buta całkowicie nas satysfakcjonującego i spełniającego nasze oczekiwania w stu procentach, należy posiadać szereg danych na temat stopy, stylu jazdy oraz tego jak planujemy z butów korzystać. Przydadzą się również odpowiednie narzędzia, jednak o tym za chwilę.
But jest tak naprawdę najważniejszym elementem wyposażenia każdego narciarza. O ile posiadanie własnych nart nie jest rzeczą niezbędną, o tyle but jest bardzo osobistą i ważną kwestią. Z tej właśnie przyczyny należy kupić but dobry - często drogi, ale przede wszystkim dobrze dopasowany.
W pierwszej kolejności należy ustalić co nas tak naprawdę interesuje. Jeżeli planujemy jeździć powoli i spokojnie delektować się pięknem gór na niebieskich trasach, nie potrzebujemy buta zjazdowego o Flexie 130 tylko model lżejszy i mniej sztywny o flexie np. 90. But taki będzie zdecydowanie przyjemniejszy, łatwiejszy do opanowania w trakcie jazdy i wygodniejszy podczas chodzenia.
Analogicznie jeśli zamierzamy porzucić jazdę po trasach na rzecz poruszania się po dziewiczych terenach na nartach skiturowych, należy skupić się na tym żeby buty były przede wszystkim lekkie. W końcu kto lubi wchodzić pod górę z 3kg „kowadłami” na stopach? Jeżeli chodzi o skitury to sprawa z doborem buta jest znacznie bardziej skomplikowana gdyż należy sprecyzować czy planujemy skupić się na szybkim podchodzeniu czy czerpaniu satysfakcji ze zjeżdżania z dużą prędkością po najstromszych kuluarach. O tym jednak w następnym artykule.
Ważne jest żeby w drodze do sklepu nie być ograniczonym do jednego modelu. Może zdarzyć się tak, że but o podobnych parametrach i właściwościach, który niekoniecznie najbardziej nam odpowiada np. ze względu na kolor czy sympatię do danej marki może różnić się delikatnie kształtem i znacznie lepiej pasować do stopy.
Najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniego rozmiaru. W tym celu sprzedawca powinien zmierzyć szerokość i długość naszej stopy w pozycji siedzącej i stojącej. Paradoksalnie jest to najtrudniejsza część całej układanki. To dlatego, że niewielu narciarzy, a co gorsza sprzedawców zdaje sobie sprawę ze zmieniającej się długości stopy. Pod obciążeniem wydłuża się ona nawet o 1cm. Z tego powodu często kupujemy but o jeden rozmiar za duży. Aby tego uniknąć należy skorzystać ze spersonalizowanej wkładki całkowicie dopasowanej do naszej stopy. My polecamy wkładki Fińskiej marki Footbalance, które jako jedyne zapewniają dynamiczne podparcie stopy redukując jej zmęczenie. Spersonalizowane wkładki Footbalance wykonywane są w pozycji skorygowanej co pozwala usunąć pronację bądź supinację (chodzi o nadmierne przetaczanie się stopy w stawie skokowym do środka lub na zewnątrz) podczas użytkowania, co w 80% przypadków usuwa bóle pojawiające się na kostce. Mamy też buty dla stopy szerokiej i stopy wąskiej.
To tylko wierzchołek góry lodowej. W dzisiejszych czasach większość butów ma termoformowalne linery (tzw. „kapeć”) czy nawet skorupy, które pozwalają na dalsze personalizowanie buta. Oprócz tego buta można też frezować i modyfikować na kilka różnych sposobów co w efekcie ostatecznym zapewni permanentny i nieznany nam do tej pory komfort. Samemu jednak ciężko o pozyskanie takiego sprzętu, wiedzy i umiejętności. Warto więc skorzystać z pomocy Bootfitera czyli osoby specjalizującej się w personalizowaniu butów dla klienta. Człowiek taki dobiera również odpowiedni rozmiar oraz model buta zgodny z naszymi potrzebami, a następnie likwiduje wszystkie punkty w których klient odczuwał niewygody.
Ze swojej strony polecam usługi naszego zaprzyjaźnionego BootFitera Arkadiusza Jędrasa, którego przyjazne usposobienie zobaczycie w filmie pod artykułem. Dowiecie się w nim np., w jakiej kolejności zapinać klamry w bucie narciarskim i zapewniam, że większość z nas się myli. Pan Arek działa na terenie Kielc w sklepie o nazwie ski-expert.