Kask narciarski u osób dorosłych nie jest obowiązkowy, ale głowę mamy tylko jedną i chronienie jej potraktujmy jako obowiązek wobec samych siebie. Dla osób niepełnoletnich w większości krajów noszenie kasku jest obowiązkowe. Przykładowo we Włoszech do 18 roku życia, a w Polsce do 16 roku życia.
Jaki jest dobry kask narciarski?
Dobry kask narciarski powinien charakteryzować się kilkoma cechami.
- Odporny na uderzenia.
- Wyposażony w system wentylacji, lekki.
- Kask musi być dobrze dopasowany – dzięki temu będzie bezpieczny oraz wygodny. Powinien trzymać się na głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją. Nie powinien spadać, gdy będziemy lekko potrząsać głową. Najlepiej zacząć przymierzanie od większego rozmiaru i po kolei przymierzać mniejsze. Nowoczesne kaski mają dodatkowo pokrętło do regulacji rozmiaru.
- Kask nie może nas uciskać! Jeśli czujemy ucisk, wybierzmy kask o numer większy. Podczas zakupu kasku należy mieć ze sobą gogle, żeby sprawdzić ich dopasowanie do konstrukcji kasku. Gogle muszą być kompatybilne z kaskiem.
Cechy kasku narciarskiego
Przyjrzyjmy się teraz ważnym cechom, jakie powinien mieć kask narciarski.
Rodzaje kasków - miękkie uszy czy twarde uszy?
Kaski projektowane są w dwóch wersjach: z miękkimi uszami oraz twardymi uszami, czyli odpowiednio wyprofilowaną czaszą zachodzącą aż na uszy.
Większość osób preferuje kasi typu miękkie uszy z uwagi na wygodę użytkowania. Jednak do bardziej agresywnej jazdy zaleca się modele z twardymi uszami. W przypadku bocznego uderzenia w głowę chronią one czaszkę lepiej niż miękkie uszy. Na kask z twardymi uszami decydujemy się zwłaszcza w przypadku dzieci lub zawodników.
Jakie powinno być zapięcie kasku narciarskiego?
Zapięcie kasku powinno być miękkie i nie uwierać brody, ale jednocześnie powinno być odpowiednio dopasowane tak, aby kask nie był luźny. Przede wszystkim jednak na stoku zapięcie powinno być zapięte, na co należy zwrócić uwagę szczególnie osobom uwielbiającym nonszalancję i tzw. luzik. Warto pamiętać, że niezapięty kask po prostu spadnie, najczęściej wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebny.
Trwałość kasku narciarskiego
Trwałość kasku narciarskiego to również ważna cecha, którą należy brać pod uwagę w trakcie zakupów.
Wymianę kasku zaleca się po poważnym upadku i uderzeniu głową. W przypadku technologii in mould, kask w miejscu uderzenia zwykle ulega deformacji i należy go natychmiast wymienić na nowy.
W kaskach produkowanych w technologii hardshell, dzięki twardej skorupie zewnętrznej, siła uderzenia rozkłada się na cały kask i z reguły nie dochodzi do deformacji. Po silnym uderzeniu należy pokazać kask w specjalistycznym sklepie i sprawdzić czy wymaga wymiany.
Przyjmuje się, że nawet gdy nie doszło do wypadku, kask należy wymieniać maksymalnie co 5 lat.
Kask narciarski ze zintegrowaną szybą - czy warto?
W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się kaski z wbudowaną szybą, która zastępuje gogle narciarskie. Rozwiązanie to jest szczególnie dobre dla narciarzy, którzy korzystają z okularów.
Zaletą kasków ze zintegrowaną szybą jest estetyka. Większość modeli wygląda bardzo nowocześnie. Rozwiązanie to ma jednak również minusy. Zdarza się, że szybka nie jest szczelnie dopasowana do twarzy i przy wietrze oraz opadach, płatki śniegu mogą dostawać się do wnętrza i osiadając na wewnętrznej stronie szybki utrudniają widzenie. Kupując taki kask koniecznie zwróćmy na to uwagę.
Podążając za modą poznajmy konkretny przykład takiego akcesorium - kask klasy premium:
Karbonowy kask narciarski czarno-złoty CP premium helmets Corao+Carbon
Mercedes wśród kasków. All-in-one o niepowtarzalnym designie. Kaski CP Premium Helmets są nie tylko środkiem ochrony, ale także symbolem technologicznego postępu i nowoczesnego designu.
Kask został wykonany z karbonu. Oferuje przez to niezwykle niską wagę przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości na uderzenia.
Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi ODSA – Omni Directional Shock Absorption, kask zapewnia lepszą ochronę głowy w przypadku upadku pod kątem.
Kask wyposażono w nowoczesny wizjer, który można wymienić bez użycia narzędzi. Wizjer ten posiada wysokiej jakości powłokę wielowarstwową, co gwarantuje doskonały kontrast niezależnie od warunków oświetleniowych. Dodatkowo technologia Comfort Lens automatycznie dostosowuje poziom przyciemnienia do aktualnej jasności otoczenia – w intensywnym słońcu wizjer staje się ciemniejszy, a w pochmurnych warunkach jaśnieje. Dzięki spolaryzowanej powłoce odblaski i odbicia od śniegu oraz lodu są znacznie zredukowane, co pozwala na wyraźne widzenie przez cały dzień.
Kask CP Premium Helmets Corao+Carbon łączy najwyższy poziom ochrony z nowoczesnym, sportowym designem. Jest to lekkie, stylowe i wygodne rozwiązanie dla osób ceniących komfort i funkcjonalność, eliminując dyskomfort związany z noszeniem gogli.
Oczywiście podążanie za najnowszymi trendami ma swoją cenę, ale w przypadku kasku to przede wszystkim cena za naszą bezcenną głowę.
Kaski narciarskie z systemem MIPS
MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) to specjalny system zabezpieczenia głowy, opracowany przez szwedzkich naukowców. Wewnątrz skorupy kasku umieszczona jest częściowo ruchoma warstwa tworzywa sztucznego. Do niej przytwierdzone są wszystkie elementy wyściełające.
W przypadku uderzenia „kask wewnętrzny” absorbuje je, co wpływa na zmniejszenie siły oddziałującej na kości czaszki i mózg narciarza. Redukuje to ryzyko poważnych urazów.
Najpopularniejsi producenci i marki kasków narciarskich: Uvex, Salomon, Atomic, Haed, Blizzard, Oakley, POC. K2.
Podsumowanie - najważniejsze zasady doboru kasku narciarskiego
- Dobry kask narciarski powinien być odporny na uderzenia, wyposażony w system wentylacji, lekki i dobrze dopasowany do głowy.
- Należy wybrać kask odpowiedni do swoich umiejętności i stylu jazdy.
- Rozmiar kasku narciarskiego powinien być dobrze dopasowany do obwodu głowy.
Z dobrze dobranym kaskiem będziemy po prostu bezpieczni!