Jakie gogle narciarskie wybrać?
Pamiętajmy o tym, że możemy szusować w doskonałych warunkach pod błękitnym niebem w blasku słońca, ale może się również zdarzyć, że będzie padał śnieg, będzie wiało, zaskoczy nas płaskie światło lub mgła. W zmiennych warunkach atmosferycznych dobre gogle narciarskie znacznie ułatwią nam jazdę. Renomowane firmy z roku na rok udoskonalają swoje produkty zarówno pod względem użytkowym stosując nowe technologie oraz estetycznym. Dobry design to poczucie elegancji i stylu co zawsze dodaje pewności siebie.
Dlaczego dobre gogle narciarskie są tak ważne?
Soczewki gogli narciarskich zapobiegają uszkodzeniu oczu, chronią je przed promieniami słońca i filtrują 100% promieniowania UV. To ważne w górach, gdzie intensywność promieni słonecznych wzrasta o 10–12% co 1000 m wysokości, a śnieg odbija 85% światła słonecznego!
- Przy pięknej pogodzie intensywność słońca jest w górach bardzo wysoka. Aby ograniczyć odblaski i zmęczenie oczu, potrzebne są soczewki filtrujące intensywne światło.
- Z kolei przy kiepskiej pogodzie gogle powinny przepuszczać więcej światła (nadal filtrując 100% promieniowania UV), aby ułatwić orientację w terenie.
- Niezwykle ważną funkcją gogli jest również ochrona przed zimnem, wiatrem, śniegiem i kontaktem z ciałami stałymi.
- Odpowiednio przylegające i szczelne gogle stanowią barierę ochronną dla oczu lepszą niż okulary.
- Osłaniają podczas jazdy przed zimnem i wiatrem. Podczas niesprzyjającej pogody stanowią również barierę ochronną przed śniegiem i deszczem.
- W razie bliskiego kontaktu z gałęzią lub innym użytkownikiem stoku, mogą okazać się bezcenne!
Najbardziej znane firmy takie jak Uvex, Oakley, Julbo, Salomon, Smith i inne dopracowały swoje technologie niemal do perfekcji. Polecamy szczególnie gogle z powłoką podnoszącą kontrast (HD - Atomic, PRISM – Oakley, SIGMA – Salomon). To najskuteczniejsze obecnie rozwiązania podkręcające kontrast widzenia.
W ostatnich latach wyraźnie wzrosły jakość i funkcjonalność soczewek gogli narciarskich podnoszących komfort i właściwości optyczne. Oczywiście im więcej technologii zastosowanych w soczewkach, tym wyższa cena gogli narciarskich.
Wszystkie gogle narciarskie muszą spełniać standard EN174 i filtrować 100% promieniowania UV, które jest szkodliwe dla oczu. Poza tym soczewki określa „kategoria”, czyli klasyfikacja oparta na ilości światła widzialnego przechodzącego przez szkła do oczu (VLT = Visible Light Transmission, czyli przepuszczalność światła widzialnego). Mówiąc inaczej, kategoria oznacza procent światła, które nie jest filtrowane przez szyby:
-
Kategoria 0: Soczewki przepuszczające ponad 80% światła. To doskonały wybór do jazdy nocą.
-
Kategoria 1: Soczewki przepuszczające od 43% do 80% światła. Zazwyczaj mają lekko przyciemnioną barwę, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w pochmurne, mgliste dni oraz w warunkach ograniczonego oświetlenia.
-
Kategoria 2: Soczewki przepuszczające od 18% do 43% światła. Ich uniwersalność sprawia, że doskonale nadają się do zmiennych warunków pogodowych oraz jazdy w zacienionych obszarach.
-
Kategoria 3: Soczewki przepuszczające od 8% do 18% światła. To najlepszy wybór na słoneczne dni, gdy intensywne światło wymaga skutecznej ochrony oczu.
-
Kategoria 4: Soczewki przepuszczające mniej niż 8% światła widzialnego. Ze względu na swoją wysoką ciemność są przeznaczone do ekstremalnie nasłonecznionych warunków, takich jak wysokogórskie tereny czy lodowce.
Stosowanie właściwych soczewek odpowiednich do aktualnych warunków pogodowych jest niezwykle istotne
Niektóre gogle narciarskie są sprzedawane z drugim modelem soczewek w zestawie. Jednak warunki pogodowe jak wiemy mogą się zmieniać w ciągu dnia a wymiana szybek do gogli to kolejna czynność na którą nie każdy ma ochotę dlatego doskonałą alternatywę stanowią soczewki fotochromatyczne.
Soczewki fotochromatyczne – możesz nosić zawsze niezależnie od pogody
Wykonane z pigmentów reagujących na promienie ultrafioletowe słońca. Automatycznie dopasowują się do różnych warunków świetlnych w ramach kategorii 1–3, rozjaśniając się lub przyciemniając. Soczewki oparte na tej technologii są droższe od standardowych, jednak ze względów praktycznych rośnie ich popularność wśród narciarzy i snowboardzistów.
Zabarwienie soczewek
Różnorodne zabarwienie to nie tylko estetyka a dostosowanie gogli do różnych warunków świetlnych i poprawia widoczność otoczenia:
Różowe, żółte i pomarańczowe zabarwienie: podnosi kontrast i uwypukla postrzeganie głębi, dzięki czemu łatwiej dostrzec zróżnicowanie terenu, szczególnie przy kiepskiej pogodzie. Różowe i pomarańczowe soczewki są bardziej uniwersalne i nadają się na zmienne warunki pogodowe. Brązowe lub szare zabarwienie: zapewnia wierne postrzeganie kolorów i poprawia ostrość widzenia. Takie soczewki doskonale nadają się na warunki intensywnego światła.
Soczewki cylindryczne czy sferyczne?
Istnieją dwa kształty soczewek: cylindryczne i sferyczne.
- Soczewki cylindryczne są płaskie i dwuwymiarowe. Zapewniają szerokie pole widzenia oraz redukują zniekształcenia optyczne. Narciarzom podoba się ich stylistyka retro.
- Soczewki sferyczne są wykonane w oparciu o kształt kuli i trójwymiarowe. Zapewniają szerokie pole widzenia w płaszczyznach poziomej i pionowej.
- Soczewki polaryzowane.Takie soczewki redukują odblaski z promieni światła odbijających się od śniegu. Mogą jednak utrudniać dostrzeżenie zlodzonych odcinków stoku.
- Powłoka zapobiegająca parowaniu.
- Większość dostępnych obecnie na rynku gogli narciarskich zostało wyposażonych w dwuwarstwowe soczewki ograniczające parowanie. To tak jak podwójne szyby w oknach – wnętrze soczewek gogli jest osłonięte od zimna, co zapobiega formowaniu się pary. Ponadto otaczająca ramkę gogli pianka zapewnia optymalną wentylację.
Jak zatem dobrać gogle narciarskie? - Podsumowanie
Przede wszystkim należy je przymierzyć w sklepie razem z kaskiem, tak aby stanowiły spójny system ochrony głowy narciarza. Dolna krawędź kasku powinna dokładnie przylegać do gogli. Pasek powinien być wystarczająco długi, żeby założyć go na kask.
Szczególną uwagę na dopasowanie gogli powinny zwrócić osoby noszące okulary. Niektóre gogle narciarskie można założyć na okulary optyczne. Wyróżniają je: głębsza konstrukcja, otwory po bokach ramki oraz luka w piance umożliwiająca umiejscowienie zauszników okularów.
Podsumowując - pamiętajmy, ze na dobry dobór gogli należy poświęcić trochę czasu, tak aby było nam w nich wygodnie, żeby soczewki zapewniały nam odpowiedni komfort widzenia, nie uciskały i zakładanie ich stanowiło dla nas przyjemność, a nie przykry obowiązek.