Morsowanie i Survival na Polskich dniach w Andorze

Warsztaty przeprowadzą Piotr Marczewski i Valerjan Romanowski profesjonaliści ze szkoły przetrwania, którzy w Andorze będą się przygotowywać do styczniowej wyprawy na Syberię. W Jakucji w temperaturze poniżej - 50 stopni Valerjan Romanowski planuje samotnie przejechać rowerem 1 000 km traktem Kołymskim, czyli drogą federalną R504 - najbardziej przerażającą drogą w Rosji, łączącą Niżny Bestiach w Jakucji z Magadanem nad Morzem Ochockim.

Nazywa się ją także Drogą z Kości ze względu na dramatyczną historię jej budowy. Została usypana z rozbitych kamieni w latach 40. XX wieku. Katorżniczą pracę w jednym z najzimniejszych miejsc na świecie wykonywali więźniowie łagrów, wśród których byli także Polacy. Podczas budowy zginęło kilka tysięcy osób, które zostały pochowane na miejscu. Latem trasa jest praktycznie nieprzejezdna ze względu na błoto i dziury. Można ja pokonać wyłącznie zimą, gdy grunt jest zamarznięty, co jednak sprawia, że jest także ogromnie niebezpieczna.

Trakt Kołymski - droga do łagrów

W obozach pracy przymusowej w ZSRR od początku rewolucji do roku 1956 uśmiercono około 60 milionów ludzi. W dorzeczu rzeki Kołymy na północnym wschodzie kraju znajdowało się największe skupisko najcięższych obozów pracy przymusowej i tam do dziś kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią drogi leżą niezliczone ciała zmarłych.

Czarny okres zamknięto tam w 1996 roku, stawiając ofiarom Kołymy górujący nad miastem ogromny pomnik Maska Boleści. W betonowej przytłaczającej konstrukcji znajduje się nawet symboliczna cela, do której można wejść po stromych schodach.

W grudniu Do Andory

Valerjan pojedzie z Polski do Andory rowerem 2 150 km bez wsparcia i będzie nocował pod gołym niebem. Na miejscu w Pirenejach razem z Piotrem spędzą 7 dni w trudnych wysokogórskich warunkach a popołudniami będą spotykali się z polskimi narciarzami i inspirowali ich sztuką survivalu. Każdy z uczestników wyjazdu będzie mógł obserwować śmiałków w akcji i interaktywnie poznać możliwości przetrwania w trudnych warunkach pod okiem ekspertów, którzy są aktualnymi rekordzistami Guinnessa w morsowaniu.

Warsztaty planowane są od wtorku do piątku.  Spotkania uczestników w hotelu Ski Plaza godz. 17:30

W programie:

- Morsowanie: zalety i wpływ na zdrowie, system termoregulacji oraz system immunologiczny. Przekraczanie granic w morsowaniu - wraz z pokazem morsowania;

- Pożądane zachowania w sytuacji awaryjnej (survivalowej), systemy autoratownictwa STOP PLAN, piramida przetrwania…

- Prezentacja dokonań zimowych Valerjana Romanowskiego i Piotra Marczewskiego (100 godzin w komorze -50 stopni Celsjusza, morsowanie 1,5 h w lodowatej wodzie na zalewie Zegrzyńskim, jazda na rowerze w -100 stopniach Celsjusza, rekord Guinnessa w morsowaniu zespołowym) plus film z bicia rekordu Guinnessa w komorze kriogenicznej w 2018 roku w -150 stopniach Celsjusza.


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!


Polityka prywatności.