Puchar Świata FIS w narciarstwie szybkim - Grandvalira 2018

Od 5 do 7 kwietnia 2018r. Grandvalira będzie gościć najszybszych narciarzy na świecie w dwóch ostatnich zawodach Pucharu Świata w narciarstwie szybkim. Dyscyplina ta świetnie czuje się w Andorze, świadczy o tym chociażby fakt, że we wcześniejszych latach ośrodek organizował sześć kolejnych edycji Pucharu Świata, a także Mistrzostwa Świata w 2016 roku. W 2017 szwajcarski narciarz Philippe May zaskoczył wszystkich ustanawiając nowy rekord prędkości na torze Riberal. Osiągnął 199,56 km/h. Czy w tym roku uda się złamać prędkość 200km/h, niebawem się tego dowiemy!

 

Zawody w tym sezonie odbędą się ponownie na stoku Riberal w sektorze Grau Roig Grandvalira i po raz kolejny na starcie powstanie imponująca wieża startowa o wysokości 10 metrów i długości 18 metrów. Po zjeździe z tej wieży narciarze będą mogli osiągnąć prędkość około 200 km/h.


Stok Riberal jest jedynym obiektem w południowej Europie na którym jest możliwe organizowanie tego typu zawodów. W sumie liczy 900 metrów długości i około 450 metrów powierzchni biegu. Różnica między jej najwyższymi i najniższymi punktami wynosi 200 metrów (wysokość stoku wynosi 2538m n.p.m. na górze i 2338m n.p.m. na dole), nie licząc 10-metrowej wieży startowej. Te i inne parametry techniczne jak i maksymalne nachylenie stoku wynoszące 74%, umożliwiają narciarzom osiągnięcie prędkości około 200 km/h.

 

Narciarstwo szybkie to dyscyplina, która łączy w sobie szybkość, technikę, zaawansowany sprzęt i ludzkie umiejętności. Jest to jedna z najstarszych konkurencji w świecie narciarstwa, której historia sięga ponad sto lat wstecz, do czasu, gdy górnicy i drwale zaczęli organizować wyścigi na nartach w Górach Skalistych w Ameryce Północnej.

 

Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w 1930 r. w Saint Moritz, gdzie austriacki narciarz Leo Gasperl ustanowił inauguracyjny rekord świata 139 km/h. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii wykorzystywanych przy produkcji sprzętu narciarskiego już w 1978 roku Steve McKinney został pierwszą osobą, która osiągnęła 200 km/h, w Portillo w Chile. Dwa lata później dyscyplina na dobre zagościła w kalendarzu największych zimowych imprez sportowych.

 

Obecnie aktualne rekordy prędkości znajdują się w posiadaniu Valentiny Greggio 247,083 km/h, oraz Ivana Origone 254,958 km/h.


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!


Polityka prywatności.